Ana sayfa Not Defteri Ünlü İşadamlarından Öğütler

Ünlü İşadamlarından Öğütler

407
0
PAYLAŞ

Warren Buffett

Birini işe alırken 3 şeye bakarız: Dürüstlük,zekâ ve enerji. Bunlardan en önemlisi dürüstlüktür. Çünkü eğer o yoksa diğer iki özellik sizin sonunuzu getirir.

Ne kadar yetenekli olursanız olun… Ne kadar çalışırsanız çalışın… Hayatta bazı şeyler zaman alır. Dokuz adet “bir aylık hamile kadından” bir bebek elde edemezsiniz.

Eğer devamlı su alan bir tekneyseniz, enerjinizi başka bir tekneye geçmeye harcayın. Delikleri yamamaya değil!

Kötü bir insanla, iyi bir anlaşma yapamazsınız.

Üzerinden atlayabileceğim 2 metrelik engeller aramıyorum; üzerine basıp geçebileceğim 25 santimlik engeller arıyorum.

Thomas Edison

Her zaman hatırlamakta yarar var: Talih, genelde fırsat ve hazırlığın kesiştiği yerde bulunur.

Başarını birinci gerekliliği, insanın zihinsel ve fiziksel enerjisini, durmaksızın, bıkmadan ve yorulmadan bir soruna odaklayabilmesidir.

Büyük başarı, işini yaparken saate bakmayı unutanlarındır. Başarımı, çalışma odamda saat olmamasına borçluyum.

Einstein

Başarısızlar, neden hep başarısız kalmaya devam ediyor? Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp, farklı sonuç beklemektir.

Yaşam bisiklet sürmeye benzer. Dengede kalabilmek için sürekli ileri gitmeniz gerekir.

Bill Gates

Bazen sizin doğrularınız değil, rakiplerinizin yanlışları üzerinden yükselirsiniz! Şanslıyız; çünkü başarımızın büyük bir kısmını, yaptığı işi doğru düzgün beceremeyen rakiplerimiz olmasına borçluyuz! Bununla birlikte insan, başkalarının hata yapacağına dayanarak strateji geliştirmemeli.Ama bizim rakiplerimiz de gerçekten çok fazla hata yaptılar!

Micheal Jordan

Sanki maç oynuyormuş gibi idman yaptım. Benim için antrenmanlar işti, maçlar ise eğlence.

Walt Disney

Özgüvenle desteklenmiş merak ve cesaretle desteklenmiş tutarlılık başarı getirir. Hayallerini nasıl gerçekleştireceğini bilen bir insanın ulaşamayacağı hedef olmadığına inanıyorum. Hayalleri gerçek kılmanın dört kuralı vardır: Merak, özgüven, cesaret ve tutarlılık. Bence bunların en önemlisi özgüvendir. Bir şeye inanacaksanız, ona % 100, sonuna kadar, sorgulamadan inanın.

Amaç yoksa anlam ve enerji de yoktur. Hayat hedeflerinizi mümkün olduğunca erken koymalısınız. Bütün enerjinizi ve yeteneğinizi amaçlarınıza ulaşmaya adamalısınız.

Henry Ford

İnsanlar, sizin çıkarlarınız için çalışmaz, kendi hayalleri için çalışır. At yarışı sırasında, sırf siz bahis oynadınız diye, atlar daha hızlı koşmaz!

İşadamlarını mahveden üç büyük hata… İnsanların, aldıkları yanlış yatırım kararları yüzünden yıkılmalarının üç sebebi vardır: • Gereksiz yere açgözlü olmak, • Kendilerini tanımaktan aciz olmak, • Çocuksu bir şekilde güven duymak.

İş hayatındaki zorlukların kaynağı nedir? Zorluklar, zamanında yapamadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur… Hiçbir şey zor değildir, yeter ki onu ufak parçalara bölmeyi bilelim!

İnsan ne zaman yaşlanmaya başlar? Öğrenmeyi bırakan kişi, yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa yaşlıdır… Yaşamdaki en önemli şey, zihni genç tutmaktır.

Servet-aynı mutluluk gibi- direkt peşinden koşarak yakalanamaz. Faydalı olmanın, insanlara hizmet etmenin yan ürünüdür.

Abraham Lincoln

Köklü başarılar, amaca yönelik saf sadakat ister. Amacına sadık kalırsan kısa sürede kendini, hayatında hiç hissetmediğin kadar iyi hissetmeye başlayacaksın. Öte yandan, tereddüt veya pes ettiğin anda tüm kararlılığını kaybedeceksin ve hayatının sonuna kadar da pişman olacaksın.

Eğer bana bir ağacı kesmek için altı saat verirseniz, ilk dört saatini baltamı bilemekle geçiririm.

Geçmiş değil, gelecek merkezli yaşa! Dedemin kim olduğu konusunda çok bir bilgim yok ama torunumun nasıl biri olacağıyla çok daha fazla ilgileniyorum.

Bazı insanları her zaman kandırabilirsiniz. Ama herkesi her zaman kandıramazsınız! Halkının güvenini bir kere kaybedersen, bir daha kazanamazsın.

Winston Churchill

Başarı, başarısızlıktan yılmayanlarındır. Başarı, hikâyenin sonu değildir. Başarısızlık da kalıcı değildir. Önemli olan yola devam edebilme cesaretine sahip olmaktır… Gerçek başarı, insanın hevesini kaybetmeden, başarısızlıktan başarısızlığa koşabilmektir.

Güçlü bir mesajınız varsa lafı dolandırmayın. Eğer önemli bir mesajınız varsa “çok zekice veya üstü örtülü” şekilde konuşmayın. Kazık çaktığınızı düşünün! lk darbeyi indirin. Sonra aynı yere tekrar vurun. Son vuruşunuz ise hepsinden güçlü olsun, yıksın geçsin!

Bernard Shaw

İnsanlar gerçekten neden ölür bilir misiniz? Tembellikten, inanacak bir şey bulamamaktan ve hayatı yaşamaya değer kılmayı becerememekten.

Teknoloji bu kadar ilerlerken insanlık neden geriliyor? Günümüz dünyasının sorunu şu; modası geçmiş lokomotifleri ve dinamoları atabiliyoruz da, eskimiş önyargıları, eskimiş gelenekleri, eskimiş dinsel ve siyasal yasaları bırakamıyoruz.

Adalet ve merhamet görecelidir. İnsanın, kaplan öldürmesine spor, kaplanın insan öldürmesine vahşet/canavarlık diyoruz! Suç ile adalet arasındaki ayırım da bundan başka bir şey değildir… İnsanlar adaletle değil, yasayla ya da inandırmayla yönetiliyor. -Ben bir eşkıyayım, zenginleri soyarak geçiniyorum. -Ben de bir centilmenim, yoksulları soyarak geçiniyorum.

Woody Allen

Dünyada iki çeşit insan vardır: İyiler ve kötüler. İyiler, geceleri daha rahat uyur. Öte yandan kötüler, uyanık oldukları saatlerde hayattan daha çok zevk alır!

Og Mandino

Bu dünyada ilerleme kaydedenler, adım adım gitmeye konsantre olmuş kişilerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here