Ana sayfa Eihracat Rusya’ya E-İhracat nasıl yapılır?

Rusya’ya E-İhracat nasıl yapılır?

229
0
PAYLAŞ

Rusya e-ihracat için gayet cazip bir yer. İthalata bağımlı bir ülke olduğu için gayet karlı da satabileceğiniz bir pazar. Mesela Aliexpress’in en büyük müşterisi %25 oranla Rusya.

21 milyar Euro e-ticaret hacmiyle Türkiye’nin 7 katı büyüklüğünde. Ve Türkiye’den 2 kat daha hızlı büyüyor online alışveriş!

Kiril alfabesi gözünüzü korkutsa da Türkiye Rusya’ya e-ihracat için en avantajlı ülkelerden biri. Zira Türkiye’de Rusca bilen Rus, Ukraynalı ve Türki Cumhuriyetli çalışan oldukça fazla, ana dili Rusca olan bir çalışan istihdam edebilirsiniz.

Ayrıca lojistik açıdan da avantajlı. Rusya’ya taşıma yapan, hatta orada kapıda ödeme hizmeti veren lojistik şirketleri bile var.

Peki, nasıl satış kanalı yaratabilirsiniz?

  1. Sitenizi lokalize edebilip satışlara başlayabilirsiniz. Tabi Yandex, Instagram, VK reklamlarıyla trafik çekmelisiniz.
  2. Sosyal medya üzerinden yani Instagram, Facebook, VK (Rusların Facebook’u diyelim) üzerinden satış yapan çok arkadaşım var Türkiye’den. Bu kanallardan başlayabilirsiniz.
  3. Ya da oranın en büyük e-ticaret siteleriyle görüşüp onlara kesin satış ya da dropshipping (Türkçesini hala bilmiyorum bu kelimenin, kusuruma bakmayın)

Bu konuyu ileride daha çok açacağız ama şimdilik size satış yapabileceğiniz Rusya’daki en büyük e-ticaret sitelerini vereyim aşağıda. Bunlar 2015 rakamı, 2016 rakamı için üzerine %30 koyabilirsiniz. Ama yanılmıyorsam sıralama pek değişmedi son 1-2 yıldır.