Ana sayfa Not Defteri BAŞARILI BİR ŞİRKET YARATMAK İÇİN NE YAPILMALI

BAŞARILI BİR ŞİRKET YARATMAK İÇİN NE YAPILMALI

297
0
PAYLAŞ

1) Başında durmadığın iş senin değildir. Hangi iş olursa, olsun, hangi proje olursa olsun, muhakkak başında olun, takip edin, işin en küçük detayını bile bildiğinizi ekibinize hissettirin. İşten kopmayın.

2) Gerçekci ve yapabileceğiniz hedefler koyun. Hedeflerinizi gerçekci koymadığınız zaman hedefinizden uzak kaldığınız zaman pes etmeye daha meyilli olursunuz. Ekibiniz de hedefinizi gerçekci ve imkansız bulurlarsa hedefe 4 elle sarılmaz.

3) Masraflarınızı anlık takip edin ve her daim iyileştirmenin yollarını arayın. Bir şirketin para kazanmasının yolu ciro yaratmaktır bu doğru ancak eksik bir bilgi. Para kazanmak için masrafların da ciroya oranla çok düşük olması gerekiyor. Ne kadar sabit masrafınız az olursa, stresiniz de az olur. Masrafları düşürmek için ekibinizden yardım isteyin.

4) Başarılı şirketler nasıl ayakta kalarak yoluna devam ediyor. 2 şeyle. 1) Günlük işlerini istikrarla ve o işi mükemmel yaparak. 2) Günlük işlerinin istikrarını bozmadan aynı zamanda yeni şeyler icat ederek.

5) Bir anda büyümeyi düşünmeyin. Kalıcı ve sağlam başarılar merdiven basamaklarını basamak basamak çıkararak oluyor. İyi bir ticaret adamı, basiretli, sağlam adımlarla, çok uçuk riskler almadan ve işine sahip çikarak olunuyor.

6) Dünyayı değiştiren insanları çoğu ilk başta ve çoğu kez reddedilen insanlardır. M.Luther King, Gandhi, Hz. İsa, bu insanlar reddedilmeyi önemsemediler, reddedilme sonrası tepkiyi önemsediler. İyi iş adamları reddedildikten sonra pes etmezler, farklı çözüm yolları ararlar.

7) Para kazanmak için çalışmayın, ürününüzü hizmetinizi mükemmelleştirmek için çalışın. Para kazanmak için çalıştığınızda para kazanılmıyor, ürününüzü mükemmelleştirdiğinizde para arkasından geliyor.

8) Şirketleri batıran satış yapamamak değil, nakit akışını planlayamamak. Yani alacakları ile borçları arasında bir denge kuramıyorlar. Cironuz ve masraflarınız küçükken nakit akış planını yapmaya başlayın. Aylık gelen parayla giderleriniz, kredi ödemeleriniz, mal alışlarınız birbirini tutsun.

9) Az borçlanın. Borç yapınızı uzun vadeli kurgulayın. Borçlanma faizini mümkün olduğu kadar düşürün. Bankalarla pazarlık yapın. Mümkünse hiç borçlanmayın bankaya. Tedarikçiye borçlanın bankaya borçlanmayın.

10) Stoklarınızı çok iyi takip edin. Hareket görmeyen stokları 6 aylık dilimler halinde, paraya çevirin. Maaliyetine satın, iade edin, ya da daha aşağı fiyata eritin. Stoğunuz tertemiz olsun.

11) Yurtdışına satış yapmanın yollarını bulun. Bu sayede Türkiye’de işler düştüğü zaman, sizin işleriniz devam edecek. Hem dolar euronun artışından dolayı girdileriniz yükselecek, kar’ınız düşecektir, ancak yurtdışında satışlarınız olduğunda kar’ınız doğal olarak hedge edilmiş olacak, karınız düşmeyecek aksine artacak.

12) İş hayatında sürekli sorunlarla karşılaşacaksınız. Emin olun en büyük işadamının da en küçük esnafın da birçok sorunu var. Sorunlarla başa çıkabilmek için ipin ucunu bırakmayacaksınız. Bıraktığınız zaman devamı çorap söküğü gibi gelir. Artık yönetemez hale gelir, her şeyinizi kaybedersiniz. Sonuna kadar direnmelisiniz.

13) Pareto kuralını aklınızdan çıkartmayın. Cironun %80’i ürünlerinizin %20’sinden gelir. Şirket gelirlerinizin %80’i müşterilerinizin %20’sinden gelir. İş yaparken bu %20’lik alanları iyi tespit edip, ona göre odaklanın.

14) Pareto kuralından yola çıkarak, siz de bir tüccar/girişimci olarak enerjinizin %80’ini satış odaklı işlere harcayın. Daha çok ürün, kampanya, müşteri bu alanlara yoğunlaşın.

15) Hızlı karar almayın. Kararlarınızı düşünerek, kendinizi birkaç kez check ederek verin. Emin olun hızlı karar verip de pişman olanların sayısı, hızlı karar vermeyip karar verenlerin sayından çok çok daha fazla. Karar verirken “Basiretli bi tüccar nasıl davranır” diye kendinize sorun. Hatta bazı kararlarınızı verirken Vehbi Koç’un yaptığı gibi üzerine yatın.

16) Muhasebecinizin size kötü şeyler söylemesine izin verin. İzin vermezseniz, muhasebeciniz size sadece iyi haberleri verip, kötü haberleri sizden saklayacaktır. Kötü haberleri sonradan öğrendiğinizde iş işten geçebilir.

17) Büyümeden büyüme planları yapmayın. Girişimciler en iyimser insanlardır. Her şey iyi gideceğini düşünerek plan yapmayı çok severler. Bir girişimciyseniz bu özelliğinizi törpülemeye bakın. Bırakın, depoda mal indirecek yer kalmadığında büyük depo arayın, bırakın artık insanlar üst üste çalıştığında ofisinizi büyütün.

18) Yeni iş ya da ürün fikirleri ararken hep ölçek yaratmanın peşinde olun. Hep bu ürünü ya da fikri hayata geçirdiğimde yeterince müşteri bulabilir miyim diye kendinize sorun. Girişimcilerin çoğu fikirlerin kulağa hoş gelmesinin heyecanından ölçek yaratmayı es geçer.

19) İyi insanlar bulun. Az insan çalıştırın ve onlarla ilgilenin. Onlara karşı dürüst olun. Terleri kurumadan haklarını verin. Yetenek ve beceriden ziyade tutkulu ve işlerine saygılı olanları tercih edin.

20) Basit bir raporlama sistemi kurun. Raporlar arasında boğulmayın, az rapor olsun. Karınızı, borcunuzu, alacağınızı, stoklarınızı, çok satan ürünlerinizi bu basit raporlardan takip edin. Bu basit raporlarda işlerin iyi gitmediğini gösteren küçük alarm sistemleri kurun.

21) Hem kendiniz hem de ekibiniz için haftalık to do listesi oluşturun. O to do listesini günlük takip edin, hafta ortasında ve sonunda ekibinize to do’ların ne alemde olduğunu sorun.

22) Kasanızda ne kadar paranız olursa olsun, her daim finansman kaynaklarını araştırın. Teşvik, kredi, kar ortaklıkları, tedarikci kredileri vs. Bankalara güvenmeyin onlar yağmurlu havalarda değil güneşli havalarda şemsiye veren kurumlardır.

23) Ne Tür şirketler ayakta kalıyor? Hem istikrarlı olup var olan işlerini iyi yapanlar, hem de yeni ürün geliştirenler. 2’sinden 1ini yapıp diğerini yapmayan ürünler tarihin tozlu sayfalarında yer alıyorlar.

devam edecek…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here